Судова реформа – нагода для піару районного начальства?

5 січня 2018 року сайт Монастирищенської райради Черкаської області опублікував повідомлення про те, що завдяки зверненню голови місцевої районної ради Миколи Орендарчука до Черкаського територіального управління судової адміністрації України у Черкаській області був створений Монастирищенський окружний суд. Проте підтверджень добрим намірам голови райради знайти так і не вдалося. У судовій адміністрації повідомили, що такого звернення від пана Орендарчука не бачили. А публікація після звернення «Ні корупції!» до райради з проханням надати копію документу зникла із сайту.

«З метою збереження району та залишення функціонування в районі судових і правоохоронних органів Монастирищенською районною радою в особі голови районної ради Миколи Олексійовича Орендарчука були вжиті заходи зі зверненням до територіального управління судової адміністрації України. Разом з керівником Монастирищенського районного суду Тетяною Іванівною Діденко підготовлені відповідні пропозиції про перевагу утворення окружного суду на базі Монастирищенського районного суду», – йдеться у згаданому інформаційному повідомленні.

скрин із офіційного сайту Монастирищенської райради

скрін із офіційного сайту Монастирищенської райради

29 грудня 2017 року Президент України підписав Указ «Про реорганізацію місцевих загальних судів», відповідно до якого й утворено Монастирищенський окружний суд шляхом реорганізації Жашківського, Монастирищенського та Христинівського районних судів Черкащини.

Як повідомили нашому виданню у судовій адміністрації області, при утворенні окружних судів Черкаської області, зокрема і Монастирищенського, враховували щільність населення регіону, розмір суду, навантаження на одного суддю, географічне розташування суду, інфраструктуру регіону та ін.

Також під час формування окружних судів Черкащини рівнозначно враховувалась думка суддівських колективів, населення регіону та органів місцевої влади, кажуть у судовій адміністрації.

 

«Офіційних звернень від органів місцевої влади Монастирищенського району стосовно утворення Монастирищенського окружного суду Черкаської області до територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області не надходило», – повідомила «Ні корупції!» начальник управління судової адміністрації в області Світлана Шевченко.

Про яке ж звернення йшлося у повідомленні, яке розмістили 5 січня на сайті місцевої райради, ми  спробували з’ясувати безпосередньо у розпорядника інформації – у райраді.

У відповідь заступник голови райради Майя Фариба процитувала публікацію, про яку ми запитували, і насамкінець повідомила, що «пояснення за інформацію, розміщену на сайті Монастирищенської райдержадміністрації, виконавчий апарат надати не може, оскільки він не є відповідальним за її об’єктивність та розміщення». Хоча гіперпосилання у запиті було саме на сайт райради, а не районної адміністрації. У даному випадкові чиновники для маніпулювання інформацією скористалися опискою журналіста, допущеною у запиті, де замість «на сайті райради», було вжито «на сайті РДА». Але, повторимось, активне гіперпосилання було саме на сайт райради.

Більше того, після нашого звернення, публікація зникла зі сайту.

Проте не безслідно. Залишилися публікації в онлайн-медіа та суспільних мережах із посиланнями саме на сайт Монастирищенської райради.

Копію звернення голови райради Миколи Орендарчука, яку ми просили у запиті,  нам так і не надали. До того, ж відповідь надіслали з порушенням відведеного на це Законом п’ятиденного терміну.

Ми надіслали ще один запит до райради, у якому повторно попросили надати таки копію звернення, а також пояснити, куди та чому зникла з офіційного рупора ради публікація про визначальну роль пана Орендарчука в утворенні окружного суду у районі. Нам відповіли лише після того, як ми повідомили розпорядникові іформації про наслідки недотримання законодавства.

«Враховуючи, що Ваш запит потребує пошуку серед значної кількості даних та документів, виконавчий апарат районної ради відповідно до частини 4 статті 20 Закону України “Про доступ до публічної інформації” продовжує строк розгляду запиту», – повідомив голова районної ради Микола Орендарчук.

Трохи про Миколу Орендарчука

У 2016 році пана Орендарчука звинуватили у незаконному сумісництві державної служби та підприємницької діяльності – голова Монастирищенської районної ради Черкаської області, порушив п.2ч.1ст.25 Закону України «Про запобігання корупції» від 06.06. 2014 щодо встановлених законом обмежень про входження до складу правління підприємства, що має на меті одержання прибутку: він входив до складу правління фермерського господарства, чим вчинив адміністративне корупційне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-4 КУпАП.

Микола Орендарчук. Фото з сайту райради

Монастирищенський райсуд закрив провадження у справі за відсутністю в діях обвинуваченого складу злочину. Прокуратура оскаржила це рішення.

Апеляційний суд області скасував постанову суду першої інстанції та виніс нову постанову, якою звільнив пана Орендарчука від адмінвідповідальності за малозначністю вчиненого ним адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Незважаючи на те, голова райради зазначає, що сільськогосподарським бізнесом керує його дружина, в декларації та офіційних реєстрах засновником, керівником та бенефіціаром є саме Орендарчук.

Післямова

Любов Ропало, громадська діячка, колишня регіональна представниця руху «Чесно»:

Звісно, хотілось би думати, що то прикра помилка. Проте, в силу того, як же ж часто місцевому районному керівництву не хочеться не те що очолювати процеси пов’язані зі змінами в адміністративно-територіальному устрої на рівні громад або навіть просто не заважати, то можна припустити, що то ніяка не помилка. Це доволі цікава ситуація і я її розцінюю як відверту спробу маніпулювати інформацією.

Це спроба подати населенню району інформацію таким чином, що дивіться, яке місцеве керівництво вдале, бо вибороло хоч суд на території району. А от керівництво сусідніх районів ні, не таке вдале.

По-перше, це не справедливо щодо своїх колег по табору. По-друге, яка різниця простому люду, де буде знаходитись суд, хай навіть і загальної юрисдикції, з огляду на постійне зростання судових зборів та не менш складне процесуальне законодавство як в частині звернення до суду, так і в частині порядків розгляду справ. Також яке має право місцева виконавча гілка влади використовувати судову як точку впливу на населення? Чи це свідчення того, що вони на місцевості зрослися?

Це ж як не хочеться, щоб у Монастирищенському районі створювались об’єднані територіальні громади, то навіть вже такими способами намагаються показати, що владу в районі не збираються передавати громадам базового рівня. Вже маємо приклад на Черкащині, коли одне місто районного значення то право повітового виборювало, а як не вдалось, то тепер з ідеєю міста обласного значення їздять. Тепер Монастирищина демонструє спроби уникнення процесів об’єднання громад. До речі, в Монастирищенському районі не створено ще жодної об’єднаної територіальної громади та й мови про це не ведуть.

Мирослава Білецька, для “Ні корупції!”

-->