Нагрудні відеореєстратори, фото- та відеокамери – розкіш для поліції Черкащини?

На Черкащині лише 16 із 22 відділів та відділень Головного управління Національної поліції в області забезпечені технічними засобами відеофіксування правопорушень: фото- та відеокамерами. За офіційною інформацією, отриманою нашим винанням у відповідь на запит,  протягом останніх двох років кошти на ці потреби не виділяли. Упродовж 2016-2017 років для райвідділів поліції області не купили жодного нагрудного відеореєстратора. Не обладнані такою технікою і службові автомобілі поліції у районах. Як за таких умов правоохоронці області фіксують злочини, проводять огляди місць подій та збирають докази?

Передусім, спробуємо на одному з прикладів із нашого досьє розібратися, для чого потрібні фото- та відеопристрої у роботі поліціянтів. Не так давно ми розповідали про резонансне ДТП, що сталося у грудні 2016 року на Лисянщині. Тоді під колесами мікроавтобуса загинули дві жінки. Водія звинуватили у злочині, передбаченому за ч.3 ст. 286 КК України. Сам же обвинувачений переконує, що не міг уникнути наїзду і жодних правил не порушував.

Справу вже другий рік слухають у райсуді. Водій мікроавтобуса досі перебуває під вартою. На доказ його вини чи невинуватості нема жодного оперативного фото чи відео з місця події.

Як нам стало відомо з власних джерел, слідчо-оперативна група Лисянського відділення поліції ГУНП в Черкаській області, яка виїздила на подію, була забезпечена стаціонарним фотоапаратом та відеокамерою, але не мала відеореєстраторів на форменому одязі та в службових автомобілях. Фото чи відео з місця аварії правоохоронці також не мають. Чи були такі матеріали чи ні – нині не відомо.

Можливо, частково проблему з цією частиною доказів вирішили б нагрудні відеореєстратори чи таке ж обладнання для службових авто. Проте цією технікою райвідділ не забезпечений. Як, зрештою, і всі 22 районні підрозділи поліції Черкащини.

Відомо, що  подбати про забезпечення нагрудними камерами райвідділів поліції мали би у ГУ НП в Черкаській області.

«На протязі 2016-2017 років кошти на придбання технічних засобів для фіксування правопорушень ГУНП в Черкаській області не виділялись», – відповіли в управлінні Нацполіції в області на наш запит.

У відповіді на наступний журналістський запит  у Головному управлінні повідомили що, протягом двох останніх років вони таки купили 68 фото- та відеокамер на райони. Але не придбали за цей час жодного нагрудного чи для службових авто відеореєстратора.

Зрештою, зазначили у поліції, із усіх 22 відділів та відділень  технічними засобами відео фіксування правопорушень забезпечені лише 16. Нам також надали перелік відео- та фототехніки, яка є у районах.

Як бачимо, всього ГУ Нацполіції Черкаської області придбало 33 відеокамери та фотоапарати на загальну суму понад 150 тисяч гривень. Усе це обладнання купували протягом грудня 2016 року.

Також, як стало відомо «Ні корупції!» з інформації порталу Прозорро, у грудні 2017 року ГУ НП у Черкаській області за 43,6 тис. грн. придбало дві цифрові відеокамери. В одного учасника, оскільки напередодні замовник двічі відміняв тендер через достатню кількість учасників.

Наприкінці минулого року управління поліції інших областей придбали не один десяток нагрудних відеореєстраторів.

Так, Головне управління Національної поліції в Чернігівській області купило дев’ять персональних нагрудних відеореєстраторів DMT-5 на 51 тисячу гривень, а в листопаді 2017 року 26 одиниць такої техніки на на 147 тис. грн..

Також у листопаді 2017 року Головне управління Національної поліції в Закарпатській області придбало 10 нагрудних відеореєстраторів Protect R-04 на 54 тисячі гривень.

Відповідно до ст. 40 Закону «Про Національну поліцію», який набув чинності ще у липні 2015 року, поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, фото- і відеотехніку для попередження, виявлення або фіксування правопорушення.

Нині є чимало думок щодо етичності чи неетичності застосування таких засобів фіксації правопорушень, як, зокрема, нагрудні відеореєстратори. Мовляв, такий захист вступає у конфлікт із правом на приватність. Загалом, ці нюанси регулює відповідний Закон.

Як би там не було, але усе більше правників сходяться на думці, що застосування технічних засобів фото- та відеофіксації у роботі поліції є прогресивним кроком та сприяє якості публічної безпеки громадян та утвердження правосуддя в державі.

Мирослава Білецька, “Ні корупції!

 

-->