МОЯ ХАТА CКРАЮ: ОДЕСЬКА МЕРІЯ НЕ ЗНАЙШЛА ВИННИХ ЧИНОВНИКІВ У ПОЖЕЖІ В «ВІКТОРІЇ»

У вересні минулого року в Одесі сталася страшна трагедія – під час пожежі в дитячому комплексі «Вікторія», в якому відпочивали сотні маленьких містян, заживо згоріли троє  дівчаток із танцювального ансамблю «Адель». Тоді до розслідування причин пожежі підключились не тільки правоохоронці, службові особи, а також і громадськість.

У короткі терміни вдалось з’ясувати, що нещодавно реконструйовані дерев’яні корпуси, один з яких і згорів, використовувались фактично без введення в експлуатацію. Більше того, чимало сумнівів викликає сама реконструкція, яка коштувала бюджету близько 46 мільйонів гривень. Адже тендер на проведення робіт розіграли поміж двох пов’язаних між собою компанії. Наразі правоохоронці розслідують цей факт.

У той же час у мерії не знайшли винних, окрім тих, хто вже на лаві підсудних і кому прокуратура висунула підозру. Це директор табору Петрос Саркісян, розслідування по якому наразі на стадії ознайомлення сторонами, після чого воно буде передано в суд, а також Наталя Янчик, яка відповідала в комплексі за пожежну безпеку. Крім того, комісія вирішила притягнути до дисциплінарної відповідальності заступника директора з виховної роботи в «Вікторії» Тетяну Ланіну. Ані керівництво управління капітального будівництва Одеської міської ради, яке було замовником реконструкції, ані міське управління освіти й науки, в чиєму відомстві й був дитячий комплекс «Вікторія», за версією одеської влади, ніякої відповідальності за трагедію не несуть.

Детальніше – в розслідуванні «Ні корупції».

Перевірка від мерії

Відразу після пожежі в «Вікторії» Одеський міський голова Геннадій Труханов відсторонив від посади на час розслідування голову Київської районної адміністрації ОМР Володимира Сушкова, директора табору Петроса Саркісяна, вихователя, яка відповідала за пожежну безпеку, Наталю Янчик, а також заступника директора комплексу Тетяну Ланіну.

Через кілька днів і значного суспільного резонансу від посад були також відсторонені начальник управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Олександр Авдєєв, директор міського департаменту освіти й науки Олена Буйневич, а також начальник управління капітального будівництва Борис Панов.

Але що ж показало службове розслідування?

Відправивши запит до Одеської міської ради про результати проведення службового розслідування за фактом пожежі в дитячому комплексі «Вікторія» та отримавши відповідь на нього, нам вдалось з’ясувати чимало цікавих деталей. Так, у документі наголошено, що директор табору Петрос Саркісян, у чиєму управлінні повністю перебував заклад, не направив з 1 січня до 18 вересня 2017 року жодного листа до департаменту освіти й науки щодо фактів порушення пожежної безпеки й необхідності укладання договору на обслуговування автоматичної пожежної сигналізації. Хоча ще 23 червня минулого року дснсники встановили чимало порушень у таборі, про що вже повідомляв «Ні корупції».

Більше того, в мерії встановили, що в листі ГУ ДСНС в Одеській області від 29 червня 2017 року, який було розглянуто на апаратній нараді в Київський районній адміністрації Одеської міської ради, «Вікторії» в переліку закладів з порушеннями пожежної безпеки чомусь не було.

Також було встановлено, що в таборі в 2016 році проведено перевірку виконаних робіт з вогнегасного обробляння, під час якої порушень не виявлено.

Окремо в мерії з’ясовували ситуацію з пожежними резервуарами, які під час пожежі в вересні 17-го року виявились порожніми, тому воду прийшлось тягнути з великої відстані, що значно затягнуло гасіння пожежі. Так, зокрема комісія повідомляє, що огляд території в 2014 році показав, що в таборі існувало три пожежних резервуари, два з яких були заповнені водою повністю, третій – частково. Вочевидь, більше ніяких перевірок пожежних резервуарів з того часу не проводилось, при цьому за останні три роки в комплексі була проведена масштабна реконструкція й чимало робіт. Як ця давня перевірка може доводити, що з пожежними резервуарами в закладі було все добре, не зрозуміло.

В результаті комісія вирішила притягнути до дисциплінарної відповідальності лише трьох осіб – Петроса Саркісяна, Наталю Янчик і Тетяну Ланіну.

Всі відсторонені особи – Володимир Сушков, Олена Буйневич, Борис Панов і Олександр Авдєєв – офіційно ще з листопада 2017 року повернулись до своїх посад.

Примітно, що ЗМІ неодноразово вказували, що відсторонення було фіктивним, адже, зокрема, Володимир Сушковбув помічений як посадова особа на зустрічі з жителями Київського району.

Більше того, вказана інформація про звільнення профільного заступника міського голови у зв’язку з трагедією в «Вікторії» Зінаїди Цвірінько насправді не досить точна, адже чиновниця просто пішла на пенсію.

Таким чином, міська влада переклала повністю відповідальність на керівництво табору.

І ані слова про те, що в експлуатацію табір після реконструкції введений фактично не був, бо згідно з документами, наданими в міському департаменті освіти й науки, по декларації про готовність до експлуатації комплексу «Вікторія» начебто роботи стартували 15 травня 2017 року, а завершились 16 травня того ж року. Можливо, цей документ узагалі був сфальшований уже після трагічної події? В той же час, слід додати, дітей у дерев’яних корпусах розміщували вже у 2016 році. Про це свідчать фотографії з офіційного сайту мерії.

Зінаїда Цвірінько в таборі “Вікторія”, 2016 р. Фото з сайту мерії

Те, що об’єкт після реконструкції так і не був введений в експлуатацію, підтверджують і адвокати Петроса Саркісяна, який на сьогодні є єдиним фігурантом цієї справи, що перебуває в СІЗО.

За що повинен відповідати Саркісян?

Так, 10 січня цього року в прокуратурі Одеської області повідомили про те, що справа Саркісяна, якого звинувачують у порушенні правил пожежної безпеки, що призвело до тяжких наслідків (ч. 2 ст. 270 КК України), вже відправлена на ознайомлення сторонами процесу, після чого вона буде скерована до суду. Директор «Вікторії» наразі перебуває в СІЗО, програвши апеляції щодо зміни запобіжного заходу.

При цьому, як стало відомо під час судових процесів із розгляду запобіжного заходу для Саркісяна, він жодних показів не дає. В той же час його захисники проголошують: директор комплексу не має відповідати за пожежу, адже нові корпуси, де сталася пожежа, навіть не були прийняті на баланс, бо не введені в експлуатацію.

Петрос Саркісян. Фото з відкритих джерел

«Згідно з трудовим договором, Саркісян піклується про нерухоме майно, яке передано в установленому законом порядку на баланс підприємства. Ці будинки на баланс передані не були. Саркісян повідомив, що з приписами, які він отримав від пожежників, він пішов до Буйневич (голова департаменту освіти й науки Одеської міської ради – прим. ред.), повідомив, що є проблеми з пожежною безпекою. А вона сказала, що ці будинки не прийняті на баланс комунальної установи, і він має йти в УКС (міське управління капітального будівництва – прим. ред.). Він пішов в УКС і поставив штамп, зареєстрував у голови УКСа Бориса Панова», – підкреслив під час одного з судових засідань адвокат Саркісяна Ігор Карпов, додаючи, що за документами була проведена реконструкція, хоча фактично це було нове будівництво.

Слід додати, що ця інформація дещо відрізняється від результатів службової перевірки від мерії.

Наразі підозри отримали лише чотири особи – Петрос Саркісян, Наталя Янчик, Зінаїда Цвірінько, яку суд зараз звільнив навіть від особистого зобов’язання, і екс-начальник Київського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області, якого суд не відсторонив від обов’язків. Жодних інших підозрюваних слідство поки не виявило.

При цьому, безумовно, до Петроса Саркісяна чимало запитань – він приймав дітей протягом двох сезонів у будинках, які, за словами його ж захисників, на баланс прийняті не були, під час обшуку в його кабінеті було виявлено 16 зарплатних карток, що може свідчити про те, що фактично в закладі працювали «мертві душі», і за дітьми належним чином не доглядали, він мовчав про негаразди в закладі із пожежною безпекою навіть тоді, коли в комплекс приїхав президент України Петро Порошенко.

Але постає цілком логічне питання: чому до відповідальності досі не притягнуті службові особи, які мали це контролювати, які розіграли тендер поміж двома пов’язаними компаніями, виділивши з бюджету рекордних 46 мільйонів гривень на реконструкцію чотирьох дерев’яних будівель, які допустили страшну трагедію, що забрала життя трьох маленьких дівчат.

Олена Зігульська, для “Ні корупції!”

-->