Інвалідність як спосіб заробітку чи пом’якшувальна обставина під час кримінальної відповідальності

Гучне затримання голови лікарської комісії у травні минулого року на Черкащині за вимагання хабара від АТОвця, який претендував на групу інвалідності, отримало продовження у суді.

Яким буде фінал цієї справи, сказати складно. Обвинувальний акт у цій справі передали до суду у вересні 2017 року. Станом на листопад вона була лише на початковій стадії. На якому етапі справа нині, не відомо. Попри те, що слухання у Городищенському райсуді області були призначені на листопад та січень, рішення на відповідному ресурсі не оприлюднені й досі.

Як відомо з матеріалів судової справи, голова лікарсько-кваліфікаційної комісії КЗ «Городищенське територіальне медичне об’єднання» вимагав 35 000 грн. від учасника АТО за оформлення йому групи інвалідності.

Його затримали під час отримання хабара та обвинувачують у злочині, передбаченому ч.3 ст.368 КК України. Затриманим є Борис Беззубий.

Головний лікар Городищенської райлікарні Василь Кравченко в коментарі виданню «Вечірні Черкаси» повідомив, що пан Беззубий працює у закладі з 1976 року, за фахом – лікар-терапевт.

«Був час, коли він навіть пішов на пенсію, але згодом вирішив повернутися. Скарги на нього були. Але жалілися не за вимагання хабарів, а на його лікарську діяльність», – розповів Василь Кравченко.

Також відомо, що Борис Беззубий заробляв на посаді заступника головлікаря 9 тисяч 700 гривень. Окрім того, отримував і пенсію.

Затриманому обрали запобіжний захід – тримання під вартою з можливістю внести заставу. Наступного дня він вийшов під заставу у 112 тис.грн. Його також відсторонили від займаних посад – заступника головного лікаря з амбулаторно-поліклінічної роботи КЗ «Городищенське районне територіальне медичне об’єднання» та голови лікувально-кваліфікаційної комісії КЗ «Городищенське РТМО».

У вересні обвинувачений та його адвокати заперечували щодо продовження відсторонення від посад. Вони «вважають, що прокурором не доведені ризики, на даний час досудове слідство завершене, провадження в суді, всі докази зібрані, не працюючи, він позбавлений можливості фінансово утримувати сім’ю».

Проте суд продовжив відсторонення обвинуваченого від посад. А в листопаді на додачу до запобіжного заходу на нього поклали обов’язки прибувати за кожною вимогою до суду, прокурора; повідомляти суд, прокурора про зміну свого місця проживання, утримуватись від спілкування з особами, які заявили про вчинені ним кримінальні правопорушення, зокрема, працівниками КЗ «Городищенське РТМО», які є свідками у кримінальному провадженні, та залишити на зберіганні документи, що дають право на виїзд за кордон, до 05 січня 2018 року.

За повідомленням видання «Дзвін», обвинувачений є батьком голови Смілянської РДА Олександра Беззубого.

До речі, «Ні корупції!» висвітлював перебіг конкурсу на посаду очільника Смілянщини.

Олександр Беззубий до призначення «на район», був начальником відділу Держзакупівель Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. А також на громадських засадах він допомагав Сергієві Рудику, депутатові від округу, до якого входить Смілянщина. Про це свідчить ресурс Посіпаки.

Коли інвалідність не обтяжує

«Ні корупції!» відомі випадки, коли із інвалідності (переважно «сумнівного походження») можна отримати дивіденди.

«Ні корупції!» писав про Сергія Грачова, екс-посадовця ГУ Держгеокадастру в Черкаській області, який вимагав від приватної особи хабар за сприяння у проведенні землевпорядних експертиз та наданні дозволів на розробку документації із землеустрою.

Обвинуваченому за ч.4 ст.368 КК України  світило шість років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на три роки та з конфіскацією усього його майна.

Проте колегія суддів врахувала «позитивну характеристику з місця роботи (обвинуваченого – Ред.) та наявність на його утриманні двох дітей і батька, який є інвалідом другої групи, а також те, що він сам є інвалідом другої групи. Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого, колегія суддів не знаходить», а тому призначила йому лише три роки позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій терміном на три роки з конфіскацією майна.

Врешті Вищий спеціалізований суд України скасував вирок апеляційного суду Черкаської області.

Статистика

Відповідно до рейтингу «Ні корупції!», складеного за інформацією, наданою МОЗ України, у 2015 році Черкащина займала 20-те місце за кількістю осіб з інвалідністю. У 2016 вона перемістилася на 16-те.

З рейтингом можна ознайомитися за допомогою поданих нижче таблиць. Для зручності  ми виклали дані у порядку спадання – від найбільшої цифри до найменшої за показником першої колонки – “усього”.

Показники первинної інвалідності дорослого населення за групами інвалідності у розрізі областей України (на 10 тис. населення) за 2015 рік без урахування показників тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя, Донецької та Луганської областей

Нагадаємо, таблиці укладено за даними МОЗ України. Вони відображають кількість осіб з інвалідність на 10 тисяч населення у кожній області України.

Показники первинної інвалідності дорослого населення за групами інвалідності у розрізі областей України (на 10 тис. населення) за 2016 рік, без урахування тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя, а також ураховані дані тільки з підконтрольної Україні території Донецької та Луганської областей

Варто зазначити, що наш запит на доступ до публічної інформації щодо отримання даних, які лягли в основу рейтингу, був скерований до розпорядника – МОЗ, шостого грудня минулого року. Ми не отримали в установлений Законом термін відповідь. Жодних пояснень з приводу недотримання законної процедури також нам не надали. Тому з приводу порушення наших прав змушені були звернутися до омбудсмана. 27 грудня звернення «Ні корупції!» надійшло до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для прийняття рішення відповідно до Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини».

І 28 грудня МОЗ таки відповів на наш запит від шостого грудня 2017 року.

До того ж, із незрозумілих причин, сам документ був датований 21 грудня.

Мирослава Білецька, для “Ні корупції!”

-->