СУМНІВНІ ТЕНДЕРИ КИЇВЩИНИ: СКІЛЬКИ БЮДЖЕТНИХ КОШТІВ МІСЦЕВА ВЛАДА ВІДДАЛА ПІДКОНТРОЛЬНИМ ПІДРЯДНИКАМ

«Ні корупції!» проаналізував десятки закупівель і платежів про використання коштів з місцевих бюджетів Київської області на Порталі публічних закупівель «Прозорро» та на Порталі відкритих державних закупівель “Є-дата” і може відповідально заявити, що найласіші підряди на закупівлю товарів і послуг у районах Київщини отримують фірми і компанії, що наближені до місцевої влади або мають ознаки «прокладок» з мінімальними «статутниками».

ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ РОЗСЛІДУВАННЯ

Щоб виявити сумнівні державні закупівлі у Київській області, «Ні корупції!» пішов двома шляхами. Перший – через Портал публічних закупівель «Прозорро». Для цього треба було:

1. Переглянути результати тендеру у системі «Прозорро».

2. Знайти за допомогою YouControl інформацію про переможця тендеру.

3. Подивитись на допомогою бази даних Zакупівлі повну розкладку по державних закупівлях конкретного переможця тендеру.

4. Знайти прямі чи опосередковані зв’язки власників фірм-підрядників із представниками влади як замовників.

Другий спосіб – через Портал відкритих державних закупівель Є-дата. Для цього треба було:

1. Переглянути державні закупівлі на Єдиному порталі використання публічних коштів Є-дата;

2. Подивитись, якому ФОПу, ПП чи ТОВ було виділено найбільші суми грошей за ремонт, будівництво, постачання товарів чи послуг;

3. Порівняти прізвища цих ПП і ФОПів чи засновників і власників ТОВ згідно з Єдиним реєстром юридичних і фізичних осіб з прізвищами депутатів місцевих рад чи керівництвом міст і районів Київщини.

БОРИСПІЛЬ

У Головного управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області є улюблений (вірніше один із – авт.) підрядник із ремонту доріг Бориспільської міськради – приватне акціонерне товариство «Броварське шляхово-будівельне управління № 50». Останній тендер, як повідомляється в системі «Прозорро», ПАТ виграло 18 грудня. Поза конкурсом і за таємними цінами.

Цей підрядник без тендеру отримує замовлення на різні суми, але, скажімо, коли йдеться про суму в 199 тисяч, то він ремонтують дороги якраз за 198 тисяч і 999  гривень або майже.

Згідно з аналітичною системою Youcontrol, ПАТ «Броварське шляхово-будівельне управління № 50» понад 23 роки. Фірма має прописку у Броварах на Київщині. Засновники – акціонери фізичні особи у кількості 207 чоловік. Розмір статутного фонду – 1 419 163,20 грн. Керівник, підписант і кінцевий бенефіціарний власник – Гавриленко Віктор Федорович.

У 2002-2003 роках Віктор Гавриленко очолював ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України». А раніше, як повідомляють «Наші гроші», власником 84% акцій «БШБУ № 50» був громадянин Росії, ім’я котрого SMIDA не розкривала. До слова, у судовому портфоліо ПАТ, яке є улюбленцем бориспільських комунальників, 121 судова справа.

МАКАРІВ

У Макарові дороги ремонтує фірма голови Бородянської райради. Для прикладу, як зазначається в системі «Прозорро», Макарівська селищна рада Київської області підписала договір із ТОВ «Агрошляхбудсервіс» на комплекс робіт з капітального ремонту дорожнього покриття по вул. Житня у селищі Макарів. Сума угоди склала 747 891,20 гривень. Керівником ТОВ «Агрошляхбудсервіс» є Роман Георгійович Єрко, син Георгія Миколайовича Єрка, який, своєю чергою, є головою Бородянської районної ради Київської області. Водночас сестра Романа Георгійовича Єрка Галина Георгіївна Єрко – депутат Київської обласної ради.

Згідно з даними Zакупівлі, ТОВ «Агрошляхбудсервіс» із 2010 року підписало 122 угоди на майже 50 мільйонів гривень. Найбільший замовник цієї ТОВки – Департамент регіонального розвитку та житлово-комунального господарства Київської обласної державної адімінстрації. Друге місце почесних замовників посідає Макарівська селищна рада.

БІЛА ЦЕРКВА

У Білій Церкві «Ні корупції!» виявив чи не найбільше сумнівних тендерів на території Київщини. Так, ПП «Велфарм», яке очолює Вадим Ткач, який, своєю чергою, є товаришем міського голови Геннадія Дикого, його мер «знає не перший рік і довіряє його фірмі», отримало найбільше бюджетних коштів від відділу капітального будівництва Білоцерківської міської ради на ремонт прибудинкових територій і доріг.

Крім того, у Білій Церкві бюджетні гроші на ремонт та реконструкцію доріг, тротуарів та міжбудинкових проїздів справно освоює фірма екс-заступника міського голови. Саме Товариство з обмеженою відповідальністю «МЖК-БУД БЦ», засновником і власником якого є Віктор Петрович Яровий, колишній заступник мера Геннадія Дикого та член ПП «Опозиційний блок», регулярно виграє ласі підряди від міста. Причому, робить це поза конкуренцією та за таємними цінами.

Останній такий підряд ТОВ «МЖК-БУД БЦ» отримав 1 грудня. Тоді Департамент житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради підписав договір із ТОВ «МЖК-БУД БЦ» на капітальний ремонт прибудинкових територій та проїздів по вулиці Вокзальна 22. Сума угоди склала 623 558,45 гривень. Інших учасників, окрім ТОВ «МЖК-БУД БЦ», у тендері не було. При цьому у «Прозорро» повідомляється, що договір між замовником і виконавцем укладений, одначе ні самого договору, ні додатків до нього у систему не завантажено. Відтак, що і за якими цінами буде виконано, а також у який термін, залишається здогадуватись.

Ще один приклад сумнівних підрядів у Білій Церкві – підряди, що їх отримує ТОВ «Білоцерківрозоптторг». Ця ТОВка, яка регулярно за часів регіоналів вигравала ласі підряди і водночас була фігурантом кримінальної справи за фактом заволодіння у 2014 – 2015 роках бюджетними коштами разом із службовими особами Департаменту житлово-комунального господарства і паливно-енергетичного комплексу Київської облдержадміністрації, 15 червня 2017 року виграла підряд, згідно з яким без конкурсу за таємними цінами відремонтує школу у селі Білоцерківського району на Київщині. Сума угоди склала 436 628,40 гривень.

ВАСИЛЬКІВ

Відділ освіти Васильківської районної державної адміністрації має кілька улюблених підрядників. Перший – ТОВ «Будінвест контакт». Як повідомляється у системі «Прозорро», останній підряд ця ТОВка виграла поза конкурсом у васильківських освітян 20 грудня цього року. За 195 200,00 гривень підприємці зроблять поточний ремонт Барахтівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Василькіського району Київської області. Згідно з даними YouControl, ТОВ «Будінвест контакт» має стаж роботи 1 рік і 8 місяців та 5 тисяч гривень «статутнику». Його засновник – Іващенко Олександр Пилипович, який також є начальником комерційно-договірного відділу КП «Скрирське комунальне господарство».

Другий улюблений підрядник відділу освіти Васильківської РДА – ТДВ «Пересувна механізована колона №19». Як повідомляє «Прозорро», відділ освіти Васильківської РДА уклав договір із ТДВ «Пересувна механізована колона №19» на капітальний ремонт приміщення Мар’янівського навчально-виховного комплексу. Сума договору – 222 080 гривень. За інформацією «Деловая столица», у 2009 році Микола Полеся, власник фірми, оформив абсолютний контроль над усіма васильківськими будівельниками. Згідно з даними Zакупівлі, з 2009 року ТДВ «Пересувна механізована колона №19» отримала майже 50 мільйонів гривень на підряди від Васильківської РДА, Васильківської центральної районної лікарні і від Департаменту регіонального розвитку та житлово-комунального господарства Київської обласної державної адміністрації.

До прикладу, 19 грудня ТДВ «Пересувна механізована колона №19» уклала договір з васильківськими освітянами на суму 199 000,00 гривень. За ці гроші фірма виконає поточний ремонт приміщення Путрівського НВК Васильківського району Київської області.

БАРИШІВКА

Комунальники з Баришівки не знайшли  інших варіантів, крім як купити бензин та дизель у фірми, заснованої в офшорі. Так, КП Баришівської районної ради “Райводоканал” 1 лютого 2017 року поза конкурсом визначив переможця з постачання бензину марки А-95 та дизельного палива у ТОВ “АЛЬЯНС ЕВОЛЮШН”. Сума угоди склала 282 100,00 гривень. На момент укладання угоди фірмі виповнився лише рік.

Нині ТОВ “АЛЬЯНС ЕВОЛЮШН” фігурує у кримінальному провадженні за фактами фіктивного підприємництва, вчиненого повторно, та вчинення фінансових операцій з коштами, одержаних внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, а також вчинення дій, спрямованих на приховування та маскування незаконного походження таких коштів.

Згідно з даними Youcontrol, керівником фірми є Віктор Вікторович Мельников, а її засновники – на Сейшелах, Кіпрі та Белізі. Кінцевий бенефіціарний власник фірми – відсутній.

БОГУСЛАВ

Богуславські комунальники не відстають від своїх колег із Баришівки і також воліють купувати бензин та дизель у тієї ж фірми, заснованої в офшорах. Як повідомляється в системі «Прозорро», Комунальне підприємство Богуславської міської ради “Богуславблагоустрій” 4 жовтня цього року уклало угоду з ТОВ “АЛЬЯНС ЕВОЛЮШН” на постачання бензину А-95, палива дизельного та газу в скретч-картах на суму 95 000,00 гривень.

З іншого боку Богуслав цікавий тим, що він має депутата, який як ФОП і як керівник ПП справно освоює місцеві бюджети кількох районів Київщини. Так, Татоян Арташес Гарнікович, депутат Богуславської міської ради, ФОП і керівник ПП регулярно ремонтує дороги і тротуари Богуслава, Миронівки і Кагарлика.

Як повідомляється в базі даних Zакупівлі, третину від усіх своїх змовлень ПП «Татоян Арташес Гарнікович» отримав від виконавчого комітету Богуславської міської ради. 5 мільйонів гривень йому дала Миронівська міськрада, а 4,3 мільйони гривень – Кагарлицька. А ще ж Татоян Арташес Гарнікович працює і як ФОП!

ФАСТІВ

Виконавчий комітет Фастівської міської ради 21 листопада цього року без проведення тендеру, а просто шляхом звітування у системі «Прозорро» уклав договір з ТОВ “ГРАНД БУД КОМПАНІ” на суму 684 674,00 гривень на модернізацію котелень № 7 ЗОШ № 4 та № 20 КЗ ФМР «Фастівська міська лікарня» шляхом встановлення обладнання на альтернативному виді палива (місце проведення робіт по вул.Комарова, 6 та вул. Київській, 57, в м.Фастів, Київської області). При цьому кошторису робіт до договору у систему не завантажено.

Згідно з даними Youcontrol, ТОВ “ГРАНД БУД КОМПАНІ” має 1 рік і 10 місяців стажу, а розмір її статутного фонду становить… 100 гривень. Засновники фірми – Щава Руслан Павлович та Яворовський Сергій Сергійович. Повний тезка Щави Руслана Павловича раніше був директором «Укртепло Київ», крім того, людина з таким ПІБ очолювала низку податкових у місті Києві та області, а також працювала засупником керівника Головного управління Міндоходів України у Київській області.

Згідно з даними Zакупівлі, за неповні два роки роботи фірма підписала 5 угод на суму 2,6 мільйонів гривень. 40% усіх грошей дав підприємцям виконавчий комітет Фастівської міської ради.

БРОВАРИ

У Броварах фірма ТОВ «Тера-Енерго» депутата Броварської районної ради від Броварської районної партійної організації «Наш край» Шибіко Романа Михайловича регулярно вигравала підряди від Броварської районної державної адміністрації, виконавчого комітету Броварської міської ради, Броварської центральної районної лікарні та від КП «Броварське РВУ ЖКХ». Нині ж вона фігурує у рамках кримінальної справи за ознаками фіктивного підприємництва та зловживання службовим становищем.

Встановлено, що протягом 2015-2017 років посадові особи Броварської РДА, виконкому Броварської міської ради, Броварської ЦРЛ та КП «Броварське РВУ ЖКХ», діючи всупереч інтересам служби, зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи у змові з власниками та керівниками ТОВ «Тера-Енерго», ТОВ «Тера-Вінд», ТОВ НВЦ «Тера-Вінд» та ТОВ «Сігара Трейд», а також іншими компаніями привласнили кошти районного бюджету в особливо великих розмірах шляхом зловживання своїм службовим становищем.

І поки слідчі проводили обшуки, а суди надавали дозволи на вилучення документів у рамках цієї справи, депутатська фірма поза конкурсом отримала ще один тендер і за понад півмільйона гривень з державного бюджету за два тижні компанія виконала всі роботи з освітлення території Броварської центральної лікарні.

Ще одним підрядником – ТОВ «БУДГАРАНТ ПЛЮС» – який виконував роботи з упорядкування та реконструкції центрального броварського парку, також цікавиться прокуратура. Влітку цього року було встановлено, що підрядник не доробив і покинув значну частину робіт, але при цьому «освоїв» усі 18 мільйонів гривень, що були виділені на реконструкцію парку з міського і обласного бюджетів. Але після того, як про це стало відомо у прокуратурі, підрядник все ж таки знайшов у собі силу волі, а в себе гроші і таки доробив увесь перелік робіт, що були затверджені у договорі.

Голова Київської обласної Державної адміністрації Олександр Горган, прокурор Київської області Дмитро Чібісов та міський голова Броварів Ігор Сапожко співставляють умови договору та фактично виконані роботи, а також рахують вкрадені гроші

Згідно з єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновниками і власниками ТОВ «БУДГАРАНТ ПЛЮС» є Школьний Богдан Анатолійович і Гринкевич Роман Ігоревич. Розмір статутного капіталу фірми – 1 тисяча гривень. Товариство зареєстроване рік тому, у лютому 2015-го.

За інформацією видання «Наші гроші», Роман Ігорович Гринкевич з великою ймовірністю є сином відомого у Львові Ігоря Гринкевича, який «прославився» через реставрацію Вірменської церкви. Його компанія «Верховина» стала переможцем тендеру на виконання складних реставраційних робіт, не маючи фахівців і не володіючи технологіями. Також у 2014 році пов’язані з ним компанії оштрафували за змову на тендері.

БУЧА

Бучанська міська рада без проведення жодних тендерів регулярно платить гроші за озеленення міста та викошування трави своєму ж депутату. Ці закупівлі відбуваються за неконкурентною процедурою, просто шляхом звітування у системі «Прозорро». Зокрема, як повідомляється в системі «Прозорро», 6 червня цього року Комунальне підприємство «Бучазеленбуд» Бучанської міської ради уклало договір щодо надання послуг утримання територій, а саме викошування трави, з ФОП Великодний.

Загалом, згідно з інформацією Zакупівлі, з 2010 року ФОП Великодний на основі 11 угод отримав 8 мільйонів гривень від розпорядників бюджетних коштів. Найбільше грошей йому віддала Бучанська міська рада, потім Ворзельська селищна рада і ще Комунальне підприємство «Бучазеленбуд» Бучанської міської ради.

А ще Бучанська міська рада віддала підряд з реконструкції спортивних майданчиків фірмі екс-керівника виборчого штабу БПП в Ірпені. Так, Бучанська міська рада заплатила 1 341 424, 38 гривень за реконструкцію двох спортивних майданчиків на території ЗОШ №1 м.Буча малому приватному підприємству «Спортивно-технічний клуб «Сона» (МПП «СТК «СОНА»). Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником і кінцевим власником підприємства є Пащинський Сергій Іванович, який очолював виборчий штаб БПП в Ірпені під час виборів 2014 року. Раніше, у 2015 році Сергій Пащинський вже був довіреною особою кандидата в парламент від «Нових облич» Володимира Співака, бізнес-партнера дружини мера Ірпеня Лариси Карплюк у компанії «БУДРЕГІОНІНВЕСТ».

ОБУХІВ

В Обухові бізнесменки Любов Воробець і Ольга Товолжанська, які раніше за бюджетні мільйони займались благоустроєм міста Обухів, перебуваючи на посаді керівників комунальних підприємств, тепер роблять те ж саме, але вже створивши свою власну приватну фірму ТОВ «Міський житловий центр», яка, по суті, нагадує загальноміський ЖЕК.

Як повідомляється у системі «Прозорро», виконавчий комітет Обухівської міської ради Київської області замовив послуги з благоустрою міста (прибирання територій) упродовж всього 2017 року на суму 4 082 800,00 гривень. Загалом, згідно з даними Zакупівлі, з 2011 року ТОВ «Міський житловий центр» уклало 44 угоди на 12,6 мільйона гривень. Найбільший замовник фірми колишніх комунальниць – виконавчий комітет Обухівської міської ради.

***

Як бачимо, у кожному районному центрі Київської області є свої улюбленці, які регулярно отримують бюджетні гроші на підряди. Інколи вони «пасуться» в одному районі як, наприклад, ТОВ «Тера-Енерго» у Броварах, а інколи «освоюють» місцеві бюджети з різних районів як, наприклад, ПП «Татоян Арташес Гарнікович». При цьому, в такому бізнесі, якщо ти вже хоч раз був у владі, ніколи не буває колишніх: це можна побачити на прикладі роботи фірми екс-заступника мера Білої Церкви ТОВ «МЖК-БУД БЦ». А ще продовжують з’являтися новачки, молоді, енергійні і… вже вдосталь нагодовані бюджетними підрядами як, наприклад, ТОВ “АЛЬЯНС ЕВОЛЮШН” у Баришівці і Богуславі…

Валентина Новицька, «Ні корупції!»

Розслідування зроблене у рамках проекту «Блогери проти корупції», який здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ королівства Норвегія спільно з «Freedom House» та Інститутом масової інформації.

-->