Стан протипожежної безпеки в дитячих таборах України. Інтерактивна карта

Стан протипожежної безпеки в дитячих таборах України. Інтерактивна карта
Стан протипожежної безпеки в дитячих таборах України. Інтерактивна карта

Після жахливої трагедії, як сталася в одеському таборі «Вікторія», коли внаслідок пожежі загинуло троє дітей, Наші розслідувачі проаналізували стан пожежної безпеки в усіх дитячих таборах України і виявили невтішні тенденції – упродовж 2016-2017 років переважна більшість перевірок на пожежну безпеку відбувалась або про людське око, або взагалі не проводилась, частина приписів пожежників залишалась не виконаними, а відповідальні за стан протипожежної безпеки у дитячих таборах відбувалися або штрафами, або взагалі усними попередженнями.

У результаті аналізу стану протипожежної безпеки у дитячих таборах України на основі запитів до органів державної та місцевої влади, а також до ДСНС центрального та у регіонах ми склали інтерактивну карту. Тепер, відправляючи свою дитину на відпочинок у той чи інший дитячий табір на території України, ви можете подивитись, скільки перевірок на протипожежну безпеку там було проведено упродовж 2016-2017 років, скільки було виявлено порушень, і чи були покарані винні у порушеннях.

Зазначимо, що при підготовці даного розслідування «Ні корупції!» зіштовхнувся з такими труднощами:

  • ненаданням або з неповним наданням публічної інформації з боку низки органів місцевих рад, а також зі зволіканням у наданні публічної інформації;
  • неузгодженістю статистичної інформації між різними органами центральної та місцевої влади і територіальними підрозділами ДСНС.
…лише після того, як грянув грім

20 вересня цього року Кабінет міністрів дозволив контролюючим органам здійснювати позапланові перевірки стану техногенної безпеки в дошкільних загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров’я, будинках для людей похилого віку та осіб з інвалідністю а також закладах відпочинку та здоров’я.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який виступав на користь ухвалення відповідного рішення, зазначив, що у 2017 році було зафіксовано на 31% більше пожеж і на 8% більше загиблих, ніж минулого року. Своєю чергою, прем’єр-міністр Володимир Гройсман наголосив, що мова йде не про мету збирання штрафів, а про безпеку.

На жаль, рішення про припинення мораторію на проведення протипожежної безпеки у соціальних закладах урядовці ухвалили лише після трагедії в Одесі, а не тоді, коли аналогічна трагедія сталася торік на Київщині у селі Літочки, де внаслідок пожежі у приватному будинку для людей похилого віку загинуло 17 пенсіонерів, про що вже писав «Ні корупції!». Тоді ж, скажімо, як раніше повідомлялося, депутати Київської обласної ради зверталися до Кабінету Міністрів України щодо скасування мораторію на проведення перевірок господарської діяльності підприємств, пов’язаних із масовим перебуванням населення. Одначе урядовці тоді не надали цьому питанню особливого значення. І, по суті, перехрестилися лише тоді, коли вдарив грім.

Як перевіряли, поки діяв мораторій на заборону перевірок

Як повідомили нашим журналістам в результаті запиту про доступ до публічної інформації, протягом 2016 року в Україні територіальними органами ДСНС проведено 814 перевірок стану дотримання законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на об’єктах літнього відпочинку та оздоровлення дітей. За результатами перевірок керівникам зазначених об’єктів вручено приписи на усунення виявлених порушень, направлено інформацію місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування. Загалом запропоновано до виконання понад 7,5 тисяч протипожежних заходів. За порушення та невиконання встановлених законодавством вимог пожежної безпеки до адміністративної відповідальності притягнуто 370 керівників та посадових осіб.

За перевірку на дотримання пожежної безпеки соціальних об’єктів у 2017 році у ДСНС відзвітували лише за результатами розпорядження КМУ від 20 вересня 2017 року № 643-р «Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки». Тобто лише після трагедії у Вікторії у ДСНС почалися позапланові перевірки закладів відпочинку та оздоровлення державної та комунальної форм власності, в тому числі і дитячі табори.

Станом на 24 листопада 2017 року територіальними органами ДСНС проведено 282 такі перевірки, під час яких виявлено 4437 порушень.

За порушення вимог пожежної безпеки та невиконання запропонованих приписами територіальних органів ДСНС заходів до адміністративної відповідальності притягнуто 262 керівники та відповідальні посадові особи. Зверніть увагу, торік після планових перевірок до відповідальності притягнули 370 осіб за 12 місяців, цього року після позапланових перевірок до відповідальності притягнули 262 особи за 2 місяці. Тобто порушення були і їх було багато, а якби грім не грянув, пожежники могли би просто не перевіряти!

За словами пожежників, основними порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної безпеки на об’єктах є:

– порушення правил монтажу та експлуатації електромереж,

– відсутність або несправність існуючих систем протипожежного захисту, зовнішнього та внутрішнього протипожежного водопостачання,

– недостатнє забезпечення первинними засобами пожежогасіння та їх несвоєчасне обслуговування.

Відкрити інтерактивну мапу на весь екран

Ситуація в регіонах

У Києві після трагедії у Вікторії київський міський голова Віталій Кличко доручив перевірити всі заклади освіти та дитячі установи на дотримання правил пожежної безпеки. «Те, що трапилося в Одесі, – це страшна трагедія, якої можна було запобігти“, – сказав мер. І вже під час позапланової перевірки у навчальних закладах Києва рятувальники виявили, що 90% закладів не відповідають вимогам пожежної безпеки. “Майже 90% закладів не забезпечені системою протипожежної автоматики. У 60% не проведено вогнезахисне обробляння“, – розповів інспектор ДСНС Олександр Кувенюк.

Дитячих таборів у столиці не багато – 10. За два роки там виявили аж 182 порушення техніки безпеки. Тобто майже по два десятки порушень у кожному таборі. При цьому у Головному управління ДСНС у місті Києві у відповіді на запит не вказали кількість чиновників, яких притягнули за це до відповідальності.

У Київській області на обліку перебуває 26 закладів літнього відпочинку та оздоровлення дітей різної форми власності та відомчої належності (12 таборів відпочинку перебувають у приватній власності). У 2017 році пожежники перевірили 5 закладів літнього відпочинку та оздоровлення дітей і знайшли 100 порушень правил пожежної безпеки, з яких залишається невиконаними 53. До адміністративної відповідальності притягнуто 5 посадових осіб. А після трагедії у Вікторії проведено 12 перевірок і виявлено вже 195 порушень правил пожежної безпеки, з яких залишаються невиконаними 149. До адміністративної відповідальності цього разу притягнули 12 чиновників.

На Житомирщині, щоб отримати публічну інформацію про кількість дитячих таборів та дітей, що там відпочили, а також інформацію про перевірки протипожежного стану від місцевої ОДА, потрібно заздалегідь підготуватись до того, що тамтешні чиновники порушують Закон «Про доступ до публічної інформації». Так, при заповненні електронного запиту на сайті ОДА від запитувача обов’язково вимагається заповнити поля з ПІБ, телефоном, електронною адресою і поштовою адресою, хоча Закон чітко вказує на те, що можна подавати або електронну, або поштову адресу. Крім того, чиновники Житомирської ОДА надають неповну відповідь на запит та не вважають за потрібне виконувати норму Закону про те, що, якщо «розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов’язаний перенаправити запит».

Інформацію про перевірки дитячих таборів на Закарпатті довелося збирати по крихтах із найрізноманітніших джерел, оскільки чиновники із Закарпатської ОДА вирішили піти шляхом чиновників із Житомирської ОДА. Вони не заморочувались наданням усіх відповідей на запит, а також не вважали за потрібне пересилати запит іншим розпорядникам інформації. Із усіх запитань, які адресувались у Закарпатську ОДА, відповідь була надана лише на одне – про кількість оздоровлених дітей.

На Волині місцева ОДА також хотіла відбутися такими ж відписками на запити, як Житомирська і Закарпатська, але на повторний запит «Ні корупції!» із детальними роз’ясненнями норм Закону «Про доступ до публічної інформації» тамтешні чиновники таки перенаправили запит усім розпорядникам, і в результаті «Ні корупції!» має детальні відповіді на запит від усіх дитячих таборів, розташованих на території області. Для прикладу наведемо одну з таких відповідей, щоб наочно показати, скільки перевірок проводилось лише в одному таборі, скільки порушень було виявлено, хто був покараний і скільки в цілому було витрачено грошей на протипожежну безпеку у цьому таборі.


На Прикарпатті чиновники з Івано-Франківської ОДА, окрім відповідей на всі запитання запиту, додали, що торік після перевірки на протипожежну безпеку дитячих таборів було підготовлено та направлено до адміністративного суду позовні заяви стосовно повного або часткового зупинення експлуатації будівель та споруд на території позаміського закладу оздоровлення та відпочинку «Прикарпатські зорі», позаміського закладу оздоровлення та відпочинку «Опілля», дитячого закладу санаторного типу «Карпатські зорі», дитячого закладу санаторного типу «Верховина».

На Вінничині у 2016 році під час перевірок дитячих таборів знайшли 589 порушень вимог пожежної безпеки, при цьому невиконаними залишились 106 протипожежних заходів попереднього припису. До адміністративної відповідальності притягнуто 24 посадові особи. У 2017 році на Вінниччині пожежники перевірили 11 дитячих таборів державної та комунальної форм власності і знайшли 258 порушень вимог пожежної безпеки, невиконаними залишились 63 протипожежні заходи попереднього припису. До адміністративної відповідальності притягнуто 11 посадових осіб.

Крім того, в області є 10 дитячих таборів, які відносяться до приватної форми власності, тому підпадали під дію Закону України від 03.11.2016 року № 1728-VIII «Про тимчасові особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», який встановлював мораторій на проведення планових перевірок об’єктів суб’єктів господарювання. Поки діяв мораторій до цих об’єктів, пожежники виступили з ініціативою перед обласною та районними державними адміністраціями щодо створення комісії для здійснення перевірок пожежної безпеки, але лише по 3 об’єктах (Профільного позашкільного навчально-оздоровчого дитячого закладу «Казкова Долина», «Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку ім. Ю.Рябчинської Нацполіції України» та табір релігійного спрямування «Мир і радість») було створено комісію із залученням працівників ДСНС. Решту приватних дитячих таборів ніхто не перевіряв.

На Рівненщині є КП ДСОК “Електронік-Рівне”, який  у 2016-2017 роках перевірили двічі. Виявили, що один корпус закладу не обладнаний пожежною сигналізацією. Дерев’яні конструкції не оброблені.  Керівника табору не притягували до відповідальності. Кошти з бюджету на проведення закупівель протипожежного обладнання та систем пожежної безпеки для цього закладу не виділяли. Усі заходи щодо дотримання вимог пожежної безпеки заклад здійснює за позабюджетні кошти від реалізації путівок.

У 2016 році працівники Головного управління ДСНС у Рівненській області за результатами перевірки направили до суду адмінпозов щодо припинення експлуатації їдальні та клубу ДЗОВСТ «Агатівка» Гощанського району, який був задоволений судом у повному обсязі. У 2017 році – позов щодо припинення експлуатації будівлі спального корпусу КП Дитячий санаторій «Хрінники» Демидівської районної ради.

На Тернопільщині минулого року перевірили комунальні дитячі табори на дотримання пожежної безпеки. За результатами виявлених порушень керівників КП «Оздоровчий табір «Лісова казка», ДОЗ «Ромашка» та ОЗ «Дивосвіт» оштрафували.

У 2017 році керівників дитячих закладів «Ромашка» та «Лісова казка» знову притягнули до адмінвідповідальності.

На Харківщині у КП «Чугуївський районний дитячий оздоровчий табір «Орлятко» досі нема пожежної сигналізації та не оброблені відповідними розчинами дерев’яні конструкції. Але директора табору не карали, оскільки табір не має необхідних 300 000 грн. на сигналізацію та 40 000 грн. на обробку деревини.

ДП КЗОВ «Орлятко» також досі не обладнаний автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення про пожежу. На це нема бюджетних коштів.

На Хмельниччині, Черкащині та Чернігівщині діють відповідно 9,  19 та 27 дитячих відпочинково-оздоровчих закладів. Здебільшого не усунутими залишаються порушення, які потребують значних коштів, – встановлення пожежної сигналізації та обробка відповідними розчинами дерев’яних конструкцій будівель таборів. Стан дотримання пожежної безпеки у них – на рівні загального по Україні. У цьому можна переконатися та більш детально ознайомитися із ситуацією, переглянувши інтерактивну карту.

На Буковині не набагато ліпша ситуація щодо дотримання протипожежної безпеки у позаміських дитячих закладах відпочинку та оздоровлення. Проте довідатися про це було доволі складно. На наш запит, надісланий 13 листопада в Чернівецьку обласну держадміністрацію, ніхто не поспішав відповідати ні протягом встановленого відповідним Законом терміну, ні після нього. 28 листопада ми спробували з’ясувати, чи отримаємо необхідну інформацію.

 

Того ж дня нам надіслали відповідь, датовану чомусь 16 листопада. У ній ішлося про те, що розпорядникові інформації потрібен час, щоб зібрати усі дані.

Зрештою, 7 грудня запитувану інформацію таки надали.

Питання пожежної сигналізації у державних таборах поступово почали вирішувати в окремих областях.

На Сумщині цьогоріч з обласного бюджету виділили 330 тис. гривень для встановлення такої системи в дитячому оздоровчому закладі «Ровесник». У листопаді, звітують в ОДА, сигналізацію встановили.

Лише одиниці дитячих відпочинково-оздоровчих закладів України працюють без порушень пожежної безпеки. Здебільшого – це відомчі табори.

На Херсонщині у Білозерському районі є дитячий табір «Фрегат» Херсонської філії держпідприємства «Адміністрація морських портів України». За повідомленням власника, у таборі порушень правил пожежної безпеки не виявлено.

Серед типових порушень, які, як показує трагічна ситуація в Одесі, можуть призвести до фатальних наслідків, є відсутність або несправність автоматичної пожежної сигналізації, сигнали не виведені на пульт централізованого пожежного спостереження, відсутність систем сповіщення про пожежу. Про такі порушення вимог законодавства заявляють спеціалісти з Миколаївської, Донецької, Львівської, Кіровоградської, Запорізької областей. Також рятівники констатують: дерев’яні будівлі чи горища часто не обробляють протипожежним захистом.

Непросто збирати подібну інформацію. Так, зокрема в Дніпропетровській ОДА неодноразово надсилали листи з інформацією про те, що запитувані дані про кількість на території області таборів і кількість дітей, які в них відпочили, не є публічною інформацією. Більше того, з відповіді випливає, що на Дніпропетровщині не мають переліку всіх таборів відпочинку для дітей, інформацію про них треба збирати по різних документах.

Зволікали з відповідями в Одеській, Львівській, Полтавській, Донецькій областях. При цьому, слід зазначити, що в Донецькій області відразу ж написали, що потребують більше часу на відповідь, тому нададуть запитувану інформацію лише через місяць.

У Луганській області з шести працюючих таборів лише п’ять перевіряють, бо шостий належить МВС, і до нього ДСНСники доступу не мають.

І взагалі у прифронтових регіонах – Донецькій і Луганській областях – складна ситуація із дитячими таборами, бо через війну багато закладів не відкривається, окремі – зруйновані, деякі власники знаходяться на окупованій території та навпаки.

                                                   Що за цифрами

Відповідно до наданої компетентними та профільними установами інформації, найгірше дотримувалися пожежної безпеки у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку на Одещині. Вона – лідер в Україні за кількістю порушень. У першій трійці також Чернігівська та Вінницька області. Найбільше перевірок дотримання пожбезпеки протягом останніх двох років провели в Одеській, Чернігівській та Харківській областях.

Найбільше закладів оздоровлення та відпочинку для дітей на Полтавщині, Одещині та Харківщині. Найменше ж дитячих таборів у Хмельницькій, Кіровоградській та Луганській областях.

Згідно із зібраними та узагальненими у ході розслідування даними, найменше порушень у дотриманні пожежної безпеки зафіксовано на Сумщині, Івано-Франківщині та Тернопільщині. Відповідно, найменше профільних перевірок провели на Тернопільщині, Кіровоградщині та Луганщині.

Дізнатися більш детально про стан дотримання  пожежної безпеки у дитячих таборах кожної з областей можна з нашої інтерактивної карти.

Можливо, за певних обставин, ця статистика могла би бути інакшою. Відомо, що через мораторій чимало дитячих таборів, які перебувають у приватній власності,  не перевіряли. Тільки після трагедії у «Вікторії» Кабмін зняв заборону на перевірки пожежної безпеки у дитячих закладах.

Як показало розслідування, порушення, які профільні органи виявили до дії мораторію та після його зняття, залишилися незмінними.

Загалом керівники закладів, де виявлено проблеми у дотриманні норм пожежної безпеки, з року в рік відбувалися незначними штрафами. Керівництво окремих таборів не  карали, оскільки усунення виявлених недоліків потребувало і досі потребує значних коштів. Йдеться, зокрема, про встановлення автоматичної пожежної сигналізації. Вартість таких робіт у середньому становить 300 тис. грн.

На жаль, станом на сьогодні лише одиниці дитячих закладів оздоровлення та відпочинку працюють, дотримуючись норм протипожежної безпеки, серед них є й такі, що працювали без порушень протягом двох останніх років.

Мирослава Білецька, Олена Зігульська, Валентина Новицька, “Ні корупції!

Розслідування підготовлене в рамках підтримки незалежних медіа організацією Freedom House за фінансування Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія. 

-->