Медицина по-одеськи: бюджетні гроші на службі приватного бізнесу

Нещодавно «БЛОГЕРИ» проаналізували, скільки грошей коштує платникам податків в Одесі обслуговування муніципально-приватного партнерства. На прикладі закуповування послуг діагностики та лікування при серцево-судинних захворюваннях, рівень смертності від яких є одним з найбільших в Україні, було продемонстровано, що місто віддає мільйони приватній клініці «Свята Катерина», замість того, щоб закупити власне обладнання і зробити ці послуги доступними кожному. Більш того, чітко прослідковуються зв’язки між представниками місцевої влади, які й вирішують, кому віддати бюджетні кошти, та власниками цієї приватної клініки, що врешті-решт отримує найбільший зиск.

На жаль, дзеркальна ситуація в Одесі склалася не тільки з закуповуванням послуг лікування серцево-судинних захворювань, а також і з діагностикою інших хвороб. Місто витрачає мільйони з бюджету на закупівлю послуг магнітно-резонансної та комп’ютерної томографії, часто навіть без проведення торгів, віддаючи, за умовами програми муніципально-приватного партнерства, чималі гроші конкретним, близьким до влади бізнесменам.

Хто за цим стоїть – у новому розслідуванні «БЛОГЕРІВ».

Скільки коштує томографія?

Відправивши запит до одеського департаменту охорони здоров’я на отримання публічної інформації, щоб дізнатися, в які гроші обходиться бюджету закупівля послуг комп’ютерної та магнітно-резонансної томографії, можна з’ясувати, що офіційно в минулому році на ці цілі було виділено майже 4 мільйони гривень, в поточному році – така ж сума.

Як відомо, для встановлення точного діагнозу часто без томографії не обійтися. Містяни в Одесі змушені закуповувати ці послуги власним коштом, адже Одеса не має цього обладнання. Більш того, як заявила голова департаменту Олена Якименко, наразі закупівля томографів у місті не запланована.

Влітку на сайті міської газети «Одеській вісник» вийшла ціла стаття, присвячена рекламуванню муніципально-приватного партнерства. Зокрема, той факт, що Одеса не закуповує власне обладнання, а закуповує послуги у приватних структур, висвітлюється як підвищення ефективності використання ресурсів, оптимізація бюджетних витрат, створення умов для покращення якості медичних послуг.

У той же час очевидно, що містянам доступна ця діагностика лише за власний кошт. При  цьому томографічні дослідження є досить дорогим аналізом. У кого ж грошей нема, вочевидь, мають лікуватися без проведення необхідної діагностики.

Чому ж місто з девятимільярдним бюджетом так і не спроміглось купити сучасне обладнання, а замість цього продовжує віддавати гроші приватним клінікам?

Контракти за домовленістю

Якщо проаналізувати систему Prozorro, то стає очевидним – міська влада часто віддає бюджетні кошти на закупівлю томографічних досліджень без проведення конкурсу, а за домовленістю.

Так, наразі на порталі за цей рік завантажено лише шість завершених процедур закупівлі томографічних послуг на приблизну суму 3,3 мільйони гривень. У той же час за 2018 рік місто витратило на ці цілі чотири мільйони з бюджету.

Більш того, коло претендентів на постачання цих послуг досить обмежене й переможцями з року і рік часто-густо стають одні й ті самі компанії.

Кіпрські офшори, бізнес ігумені Серафіми, невипадкові підприємці

Хто ж отримує бюджетні кошти за томографічні послуги?

Так, томографічні послуги в Одесі надають 10 приватних компаній. Серед них ТОВ «Медичний центр Медікап», яке, згідно з даними аналітичної системи YouControl, належить кіпрському офшору «Троакс інвестментс лімітед». До речі, ця ж офшорка входить до переліку засновників відомої одеської приватної клініки «Інто-сана».

ТОВ «МЦ Медікап» регулярно отримує бюджетні кошти. В той же час розмір статутного капіталу фавориту міського департаменту охорони здоров’я складає менше восьми тисяч гривень.

Ще одна компанія, що регулярно отримує бюджетні кошти за томографічні послуги, «Медкор-Юг».

Ця фірма належить двом лікарям Ігорю Маломужу та Михайлу Ухалю, які дивним чином знайшли гроші на закупівлю дорогого обладнання, на відміну від нашого міста. Ще одним співзасновником «Медкор-Юг» вказана ігуменя Серафіма (Надія Шевчик), яка є настоятелькою монастирю в Одесі, що під юрисдикцією московського патріархату.

Вочевидь, у матінки Серафіми бізнес не йде врозріз із вірою, ще й за бюджетний кошт.

При цьому компанія «Медкор-Юг» виходила на тендер по закупівлі послуг томографії разом із фірмою, яка входить у її співзасновники ТОВ «Ас медикал». Таким чином, тендер розігрували між двома пов’язаними компаніями, але ця деталь не збентежила тендерний комітет з департаменту охорони здоров’я.

ТОВ «Діагностичний центр Юг медікал», який регулярно отримує кошти платників податків за томографічні послуги, пов’язаний із приватною клінікою, філіали якої функціонують по всій Україні, «Оксфорд медікал». До речі, цей медичний заклад має не дуже схвальні відгуки, на форумах на «Оксфорд медікал» чимало нарікань.

Знайти в реєстрі ПП «Медпроффи», ПП «Вита-мед» і ТОВ «ДЦ Юж Укрмедтех» не вдалось.

Фірма «Лідермед» належить родичу новопризначеної ректорки Одеського національного медичного університету, екс-заступниці міністра часів Миколи Азарова, дружини головного лікаря скандального одеського онкодиспансеру Владлени Дубініної Сергію Брунічу. Його компанії нерідко отримують пільгову оренду в медзакладах міста. Вочевидь, допомагає міцне лобі впливових родичів.

Комерційна фірма «Джерело+» і ТОВ «ДЦ Санітас» пов’язані між собою. На двох з бюджету за два роки вони отримали біля двох мільйонів гривень за томографічні послуги.

Власником ТОВ «ЛДЦ Здоров’я» є одеський бізнесмен Олександр Чумак, якого ЗМІ пов’язують із відомим скандальним підприємством, що виробляє медичні препарати, в  тому числі такі, що містять кодеїн, «Інтерхім».

Таким чином, очевидно, що одеська влада віддає бюджетні кошти в рамках муніципально-приватного партнерства далеко не випадковим людям. А містяни в той час залишаються без доступного діагностичного обладнання.

Олена Зігульська, для “БЛОГЕРІВ”

 

 

 

-->