Найбагатша громада України

Дитячий садочок «Дивосвіт» у Слобожанській ОТГ Дніпропетровської області, мабуть, єдиний за всю історію України, що його відкривав сам Президент.

Про це пише видання “Урядовий кур”єр“.

Виступаючи на урочистій церемонії восени 2016 року, Петро Порошенко назвав цей заклад «символом децентралізації в Україні». Адже його було збудовано без жодної копійки з державного бюджету: на створення «Дивосвіту» область надала близько 30 мільйонів гривень, а громада — ще майже 36,6 мільйона.

Чимало жителів міста Дніпра тепер хочуть віддати дітей до садочків Слобожанського, та їм змушені відмовляти: спершу треба влаштувати всіх дітей селища. У «Дивосвіті», розрахованому на 220 малюків, виховують 350. Те саме й зі школами: у вересні 2017 року до Слобожанської загальноосвітньої школи №2 пішли понад дві сотні першокласників. На паралелі було шість класів, і в кожному з них навчалося більш як 30 учнів. Тобто про скорочення шкіл тут не йдеться.

— Мабуть, із відряджень до Європи я привіз потяг до порядку, — зізнається голова Слобожанської ОТГ Іван Камінський, проводячи мене триповерховою будівлею селищної ради, що, наче новенька монетка, виблискує чистотою і свіжістю. — Чому в державних структурах найбідніших польських ґмін всюди євроремонти, а в наших з даху часто сиплеться штукатурка?

Ремонт за польським прикладом у селищі вже розпочато. Причілки всіх (!) будівель Слобожанського, що мають більш як поверх, утеплено; на всіх (!) сходових майданчиках встановлено металопластикові вікна, капітально відремонтовано всі (!) ліфти. Обидві селищні школи — молодша і старша — теж отримали нові вікна й утеплювальні плити, їхні фасади пофарбовано у всі кольори веселки.

Про забезпечення шкіл свідчать лише дві цифри: в одній — 10 інтерактивних дощок, у другій — 8. Є такі дошки навіть у дитячих садочках. А ще — соляні кімнати, зимові сади й музеї. Вечорами вулиці селища патрулюють не поліцейські наряди, а кількадесят бійців Національної гвардії України, з якою Іван Камінський уклав відповідну угоду.

Головний секрет успіху Слобожанської ОТГ — те, що громада межує з передмістями Дніпра, і у селищі зареєстровано чимало потужних підприємств. І реєстрація бізнесу в селищі коштує трошки дешевше, ніж у мегаполісі, тому сюди охоче переводяться бізнес-структури з Дніпра. Завдяки їм Слобожанській громаді вдалося вирватися у національні лідери рейтингу спроможності ОТГ, створеного Міністерством регіонального розвитку.

На жителя громади торік припадали рекордні 21,5 тисячі гривень власних доходів. Для порівняння: на другому місці у рейтингу — Вербківська громада з показником 13 тисяч гривень на жителя. При цьому слобожанці витрачають найменше з усіх на утримання власного апарату — лише 5,3%  бюджету. Щоправда, розміру цього бюджету могли б позаздрити й деякі міста: на нинішній рік Слобожанська об’єднана громада заклала 427 мільйонів гривень. Близько 33 мільйонів становлять медична і освітня субвенції, все решта — власні надходження громади.

— Слобожанська ОТГ — мабуть, найкращий приклад того, наскільки може збагатитися громада, використовуючи ті чи інші місцеві особливості — у даному разі близькість до міста Дніпра, — зазначила керівник Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO Оксана Гарнець. — Успіх Слобожанської ОТГ свідчить і про те, що держава створила умови для розвитку громад. І завдання ОТГ насамперед у тому, щоб навчитися використовувати ці умови на благо власних жителів.

-->