Дім, який побудував ДТЕК

Павлоградці голосують за депутатів, які голосують за рішення, яке в інтересах підприємства, яке в входить в ДТЕК, який належить Ахметову… Це наша сучасна історія про дім, який побудував ДТЕК.

Депутати Павлоградської міськради, які є працівниками структурних та відокремлених структурних підрозділів ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля”, голосують за рішення в інтересах підприємства, не заявляючи про конфлікт інтересів.

Своєю чергою ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля” – частина  холдингу ДТЕК,  який входить до складу фінансово-промислової групи СКМ, мажоритарним акціонером якої є Рінат Ахметов.

Таким чином, депутати Павлоградської міської ради, обрані на виборах місцевими жителями для представництва інтересів територіальної громади, виборців свого округу, навіть не моргнувши оком, віддають свої голоси в інтересах підприємства, на якому працюють і де отримують зарплату. Цим самим порушуючи Закон в частині врегулювання конфлікту інтересів.

Отже, є всі підстави вважати, що дії окремих депутатів Павлоградської міськради підпадають під ознаки правопорушення, яке пов’язане з корупцією і передбачене ч.1, ч.2.  статті 172-7 (Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів) КУпАП.

На службі у виборців? Ні, не чули!

Депутати місцевих рад – це ті люди, за яких ми віддаємо свої голоси на виборах в обмін на обіцянки і запевнення, що вони відстоюватимуть наші інтереси і будуть саме нашим голосом при ухваленні тих чи інших рішень місцевої ради. Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” чітко встановлює, що депутат місцевої ради – це представник місцевої громади, який не повинен використовувати свій мандат в особистих інтересах чи корисливих цілях.

Водночас, як свідчить практика, народні обранці, потрапляючи в омріяне крісло, часто-густо забувають про свої передвиборчі обіцянки та непомітно для інших представницькі повноваження місцевої громади підмінюють лобіюванням власних інтересів. Зокрема, починають віддавати свої голоси в інтересах того чи іншого підприємства, де вони є працівниками і отримують там зарплату, або на користь того чи іншого олігарха чи лендлорда.

На жаль, нашим законодавством не передбачено, що депутати так само як державні службовці мають відсторонитися від ухвалення рішення, в якому є конфлікт інтересів (ст. 59-1 Закону України “Про місцеве самоврядування”). Вони дійсно можуть за нього голосувати. Єдина вимога – публічно оголосити про конфлікт інтересів і це має бути зафіксовано в протоколізасідання ради.

Якщо інформації про конфлікт інтересів у протоколі не зафіксовано, отже, відповідної заяви з боку депутата не було. А якщо не було – це правопорушення, пов’язане з корупцією.

Павлоградська історія про гірничий відвід в інтересах ДТЕК

Рішення про отримання дозволу на гірничий відвід готувалося з минулого року. Так, на офіційному сайті ДТЕК від 31 жовтня 2017 року розміщено інформаційний матеріал про намір компанії отримати доступ до нового вугільного родовища довжиною в 35 км, що розташоване між шахтами імені Героїв Космосу та шахтою “Благодатна” ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля”.

Чому це рішення важливе? Згідно зі статтею 17 Кодексу про надра гірничим відводом є частина надр, надана користувачам для промислової розробки родовищ.  Згода місцевої ради на гірничий відвід у разі, якщо розробка буде здійснюватися під територією населеного пункту – один з низки документів, які необхідно надати до Держгеонадра для отримання чи продовження дії гірничого відводу. Закон забороняє розробку надр без цього документу, отже, шахти не будуть давати прибутку.

19 червня 2018 року під час 37 сесії депутати Павлоградської міської ради 23-ма голосами проголосували за рішення «Про надання згоди на гірничий відвід в межах ВСП «ШУ ім.Героїв космосу» на основі звернення ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля”.

9 депутатів, які віддали свої голоси за рішення про надання дозволу, – штатні працівники структурних та відокремлених структурних підрозділів ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля” (шахти, управління, автобаза) та однієї профспілки (загалом, із 36 депутатів Павлоградської міськради 10 депутатів є працівниками підприємства, що входить до холдингу ДТЕК).

При цьому аналіз протоколу засідання 37 сесії показав, що жоден депутат-працівник ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля” не заявив про конфлікт інтересів при голосуванні за це рішення у спосіб, передбачений законом.

Згідно з ч.2 ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рішення ради приймаються простою більшістю голосів депутатів від загального складу.

У нашому випадку арифметика така: загальний склад Павлоградської міської ради – 36 депутатів, у день голосування у сесійній залі були присутніми 27 депутатів. 23 депутати віддали свої голоси за рішення про гірничий відвід при необхідному мінімумі у 19 голосів. З них 8 голосів від депутатів з конфліктом інтересів і 15 від інших депутатів міськради. Тобто 4 голоси депутатів з конфліктом інтересів були вирішальними при ухваленні рішення в інтересах ДТЕК.

Виходячи з цього, згідно із статтею 67 Закону «Про запобігання корупції» рішення, ухвалені в умовах конфлікту інтересів, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку.

Великий дім ДТЕК

Павлоградська міська рада не є унікальною в плані наявності групи депутатів, яких можна вважати ахметівським лоббі. Так, аналогічне лоббі є в Маріупольській міськраді, де 14 з 54 депутатів є працівниками ПАТ “Маріупольський металургійний комбінат “ім. Ілліча”, а також вКриворізькій міській раді, де з 64 депутатів 10 – це працівники Південного, Північного, Центрального та Інгулецького ГЗК, істотною частиною акцій в яких володіє Рінат Ахметов. Також в Ладижинській міській раді 8 з 26 депутатів є працівниками ДТЕК Ладижинська ТЕС, уБурштинській міській раді 10 з 26 депутатів є працівниками ДТЕК Бурштинська ТЕС, а уДобротвірській селищній раді 11 з 22 депутатів є працівниками ДТЕК Добротвірська ТЕС тощо.

Таким чином, можемо припускати, що дім, який побудував ДТЕК, практично всеукраїнський. У наступних розслідуваннях ми проаналізуємо, чи заявляли у цих місцевих радах депутати про конфлікт інтересів при голосуванні за рішення на користь тих підприємств, на яких вони працюють.

Крім того ми готуємо всеукраїнське розслідування про аналогічні групи депутатів місцевих рад, які часто забувають, хто їх обрав та інтереси кого вони мають відстоювати, і натомість голосують в інтересах тих підприємств, які платять їм зарплату, і, можливо, в інтересах тих олігархів та лендлордів, які допомогли їм виграти вибори.

За результатами проведеного розслідування правопорушення, пов’язаного з корупцією, громадський детектив вже подав скаргу про порушення конфлікту інтересів до Національного агентства з питань запобігання корупції.

WikiInvestigation

-->